3. 5. 2024

bo

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 18 až 22°C. Noční teploty 15 až 11°C.

Dne 14. 8. 2023  v  2:13hod

POMOC ČERPÁNÍ 30 cm vody ve sklepě, sklep - 4 místnosti cca 5x3 m

N.Bydžov na Šarlejích 94   DA 12 - L1Z  FORD Tranzit HHK 363

Zasahovaly:

Ludvik M., Petera R., Trutnovský J., Trutnovský O., Husmanová K.

Silné bouřky řádily v Novém Bydžově, Jaroměři a Náchodě a v blízkém okolí těchto měst. Hasiči odstraňovali spadlé stromy a čerpali vodu ze zatopených prostor.

Kolem 01:20 začalo přijímat krajské operační a informační středisko hasičů první telefonáty v souvislosti s působením silných bouřek, lidé začali hlásit především spadlé stromy na komunikace a žádali o pomoc s čerpáním vody, která se často dostala až do domů a sklepů, bytových i nebytových prostor, většinou z ucpaných propustí. Ucpané kanalizační vpusti pak působily na některých místech zatopení ulic, tvořily se laguny.

K 5:00 hodině ranní eviduje hasičský záchranný sbor 31 technických pomocí souvisejících s bouřkou. V 11 případech odstraňovali hasiči spadlé stromy, na 12 místech čerpali vodu ze zatopených míst, ve zbytku případů prováděli čištění propustků nebo odstraňovali jiné nebezpečné stavy související s působením bouřek.

Profesionální a dobrovolné jednotky požární ochrany zasahovaly v 23 případech na Náchodsku (zejména v Náchodě a Jaroměři a jejich okolí), 8 událostí je evidováno přímo Novém Bydžově. Dá se očekávat, že během ranních hodin ještě nějaké události přibydou – některé se mohou objevit až s denním světlem.

V Novém Bydžově zabezpečovali hasiči především čerpání vody ze zatopených suterénních prostor a pomáhali s čištěním ucpaných propustí, kvůli kterým zůstávala voda v ulicích.

V Jaroměři se dostala voda například do šaten divadla, čerpání vody pak zabezpečovaly jednotky ještě v jednom rodinném domě. V dalších několika případech odstranili hasiči stromy z komunikací, v ulici Na Valech spadl strom na dvě osobní vozidla – nikdo nebyl zraněn. Na náměstí Československé armády pomohli jaroměřští hasiči i s výškovou technikou zabezpečit uvolněné tašky ze střechy, aby nedošlo k jejich pádu na zem.

V Náchodě pomáhali hasiči také s odstraněním stromů a čerpáním vody. V Nerudově ulici se dostala voda sklepů v několika vchodech bytového domu. Kvůli ucpaným kanálovým vpustím došlo také k zatopení několika ulic (např. Pekelská, Na Skalce,..), voda se držela i v Plhovské ulici pod viaduktem.

V Běloveské ulici pak odstranili hasiči část stromu, která spadla na zaparkované vozidlo. Kolem 5. hodiny ranní zastavil nákladní vlak na trati u Vysokova sesuv půdy – událost je bez zranění, železniční trať je nyní zastavena, místo si zabezpečí drážní jednotky Správy železnic.

08:00

K 8. hodině evidujeme další události v souvislosti s nočními srážkami. Jedná se především o čerpání vody ze sklepů (Vysokov, Jaroměř), kanceláří a skladu (Česká Skalice).

V Náchodě pomáháme s průmyslovým vysavačem při odstranění vody ze sklepních prostor mateřské školy. V Novém Bydžově odstraňujeme 2 vzrostlé stromy z objektu garáží.

Martina Götzová