Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:0
DNES:50
TÝDEN:320
CELKEM:293220
Návštěvnost:
ONLINE:0
DNES:50
TÝDEN:320
CELKEM:293220
Počasí dnes:
8. 12. 2024
Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo déšť, od 400m srážky sněhové. Denní teploty 1 až 5°C. Noční teploty -1 až -5°C.
Počasí zítra:
9. 12. 2024 2/-3°C
Bude oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky nebo slabé sněžení. Denní teploty 0 až 4°C. Noční teploty -1 až -5°C.
Předpověď počasí:
10. 12. 2024 2/-1°C
Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, od 400m srážky sněhové. Denní teploty 0 až 4°C. Noční teploty 1 až -3°C.
Předpověď počasí:
11. 12. 2024 2/-2°C
Bude polojasno až oblačno. Denní teploty 0 až 4°C. Noční teploty 0 až -4°C.
PĚT ZASTAVENÍ V DĚJINÁCH HASIČSKÉHO SBORU
1. Vše začalo 15. září 1894
Když majitel Skřivanské rafinérie Karel z Liebigů povolal do Skřivan dva hasičské odborníky z Prahy, netajil se úmyslem založit hasičský sbor. Přijeli František Formánek a Josef Procházka, aby pomohli svými zkušenostmi založit sbor hasičů.
Dne 15. září 1894 byl ve Skřivanech založen Sbor dobrovolných továrních hasičů. Prvním starostou se stal Václav Pokorný a prvním velitelem V. Motlík. Stará stříkačka na dvoukolové káře, říkali jí dědeček, byla vyměněná za ruční stříkačku s větším množstvím hadic. Všech čtyřicet čtyři členů dostalo novou osobní výzbroj. Na dvoře továrny se objevily hydranty. Vznikla hasičská cvičebna a strážnice.
Později dostal sbor parní stříkačku, posunovací žebřík a plachtu na seskoky. Pro hlášení požárů byl zaveden zvukový hlásič požáru - požární telegraf. Služby na hasičské strážnici byly placené. Požární zásahy hasičského sboru byly úspěšné.
Tak 15.srpna 1901 zlikvidovali skřivanští hasiči a jejich parní stříkačka „parnička“ požár v židovské části Nového Bydžova.
Stejně úspěšní byli při hašení požáru ve Starém Bydžově 1.června 1904. Od chalupy Václava Matyáše se požár rozšířil na sedm dalších domů a jednu stodolu. Parní stříkačka ze Skřivan požár uhasila.
2. Obrovský požár v rafinerii cukru ve Skřivanech
Požár vypukl v březnu roku 1905 na obrovské půdě skřivanské rafinérie.Oheň se šířil rychle. V sušárnách hořely homole cukru jako svíčky. Rozehřátý cukr vytékal proudem okny do blízkého rybníka. Ještě dloho po požáru vytloukaly lidé spálený cukr z forem a používali jej na pečení perníku.Tak píše kronikář.
Hasiči použili i posunovací žebřík v prostoru mezi rafinerii a kostelíčkem. Dvě skřivanské ulice byly zaplněné stříkačkami okolních hasičských sborů. "Bylo zde jako na výstavě"zapsal kronikář. Pracovaly všechny pumpy i hydranty. Požár rafinérie ve Skřivanech byl katastrofou pro pojišťovny a tak není divu, že v dobovém tisku, Národní politice, přirovnávali vyhoření rafinérie k zemětřesení v San Francisku v Americe.
Roku 1912 vypukl požár v budově afinace. Do Skřivan přijelo opět mnoho sborů, aby zachránily rafinérii. Po požáru se začalo s přístavbou skladiště surovin a byl postavený i dnešní vysoký komín na místě starého.
Skřivanská "parnička" se osvědčila i v roce 1920, kdy hořel mlýn ve Sloupně. Parní stříkačka uhasila oheň velmi brzo. Hasiči ze Skřivan opět "dělali divy".
3. Ustavující schůze hasičského sboru
Na ustavující schůzi dne 4.září 1939 přišlo čtyřicet čtyři členů. Zvolili starostu ing. Jelínka a velitele F. Picka. Hasičský sbor byl pokračovatelem Továrního dobrovolného hasičského sboru ve Skřivanech.
Dne 13.června 1943 přijel na přehlídku sboru sám zemský velitel Bohdan Wagner. za přehlídku udělil pochvalu zveřejněnou ve čtvrtém čísle Hasičských rozhledů a také písemné uznání všem členům sboru.
Po dobu druhé světové války byly stavěny hasičské stráže v továrně, ale také na křižovatkách v obci. V továrně střežili hasiči hlavně turbiny a kotelny. V kancelářích likvidovali bratři J. Podzimek, J. Michálek ml. rozbušky aby nedošlo k dalším výbuchům.
Někteří členové hasičského sboru byli zapojeni do domácího odboje. Po prozrazení byli zatčeni a odvlečeni do koncentračních táborů. Oldřich Dobiáš a František Pavelka se nevrátili.
Válka skončila. Dne 6.září 1945 se konala valná hromada hasičského sboru ve Skřivanech. Dvěma minutami ticha uctili přítomní památku padlých a zemřelých ve válce.
Tryzna za občany O. Dobiáše a F. Pavelku se vzpomínkou na ostatní padlé ve válce se konala 1.listopadu 1945. V Dělnickém domě byly aranžovány dva katafalky s fotografiemi. Kronikář si posteskl, že přišlo tak málo občanů, sedmdesát sedm.
Hasičský sbor ve Skřivanech převzal pochvalný diplom k 50. výročí svého založení.
4. Hasičská jednota
Nejprve přišla povodeň. Ve Skřivanech stoupala voda 8.února 1946 z rybníka Svaté Anny a tak měl hasičský sbor pohotovost. Naštěstí nedošlo k vylití vody z rybníka.
Dne 9. června 1946 se konal v Kozojedech hasičský sjezd. Skřivanské vedl J. Podzimek a úspěch získal na posunovacím žebříku Jaroslav Štajner. Úspěch slavili skřivanští hasiči i na veřejném cvičení v září v Šaplavě.
Okresní cvičení se konalo tentokrát ve Skřivanech 6.července 1947. V průvodu obcí pochodovalo 16 sborů a toho dne převzali hasiči ze Skřivan motorovou stříkačku za 23 tisích korun. Líbilo se cvičné zdolávání požáru zámku a skákání hasičů do plachet. V zámeckém parku se na betonovém parketu tancovalo až do časných ranních hodin.
Rok 1948 patřil veřejným cvičením ve Sloupně a Skřivanech. K zajímavostem patřilo zdolávání požáru tří druhů objektů.
Jako nejlepší v kraji byli skřivanští hasiči vůbec poprvé vyhodnoceni na okresním sjezdu ve Skřivanech.
Padesátá léta minulého století byla ve znamení okresních slavností a soutěží. Byla to i léta úspěchů hasičského dorostu: první místo a pohár na závodech v Novém Bydžově. Soška vítěze a míč na kopanou v soutěži žňových hlídek. Čestné uznání z ústředí svazu hasičů bylo podnětem k novému náboru žactva zdejší školy do řad mladých požárníků. Spolupráce školy a sboru byla výtečná.
Ale i hodnocení sboru bylo vysoké. Standarta od kraje a pamětní kniha pro velitele J. Podzimka.
Slavnostním dnem byl 29.červenec1962. Požární zbrojnice vybudovaná v akci "Z" byla předána sboru, který měl 45 členů a později se zvýšil na 64. Na počátku roku 1965 dostal skřivanský sbor z jednoty Hradec Králové požární automobil Praga RN. Do místního sboru přešli členové jednotky z rafinerie cukru ve Skřivanech.
Vítězné tažení družstva žáků sboru ve Skřivanech pokračovalo i v dalších letech. Byla ustanovena jednotka "Mladý požárník". Její příslušníci složili slib 7. března 1970. To se pochlubili i pěkně vedenou kronikou "Pětadvacítka".
V počátcích 70. let došlo postupně k obměně techniky. Za dosluhující "erenu" byla získána z Chlumce nad Cidlinou jiná, sice již vyřazená, ale v lepším technickém stavu než stávající. K dalšímu vybavení patřila postupně Gaz a M 461. Rok 1974 patřil i oslavám 80. výročí sboru ve Skřivanech. Učitel Bohumil Zámečník připravil a sbor vydal zápisky z kroniky hasičů ve Skřivanech.
Převod prvního cisternového automobilu Škoda 706 od závodní požární jednotky ZVÚ Hradec Králové ke konci 70. let zaznamenal zásadní posílení akceschopnosti našeho sboru. Dne 1.11.1984 dostala jednotka speciální požární vozidlo Avia 31 K.
V tomtéž roce oslavil sbor 90 let založení. Při této příležitosti se na místním fotbalovém hřišti uskutečnila okrsková soutěž. Závěrem předvedli členové místního požárního sboru v dobovém oblečení ukázku zásahu s ruční stříkačkou.
Koncem osmdesátých let se omezila činnost sboru na výjezdy a účast na okrskových soutěžích.
5. Hasičská zbrojnice jako nová
S rokem 1989 nastaly změny. Z "požárníků" se staly opět "hasiči", větší kompetence v rozhodování i odpovědnosti za činnost SDH byly přeneseny na obce.
Při příležitosti oslav 100. výročí založení sboru ve Skřivanech 29.5.1994 se za krásného počasí na sokolském cvičišti zúčastnilo soutěže a oslav 13 družstev a velký počet diváků.
Činnost sboru se začala opět postupně rozvíjet, k čemuž přispělo i zakoupení cisternového vozidla Tatra CAS 32 - T 148 v únoru 1995 od Hasičského záchranného sboru v Hradci Králové. Nahradilo cisternu Škodu 706.
Dlouhodobě neutěšený stav vytápění budovy ze závodu Strojobal byl vyřešen v roce 1995, kdy byla realizována plynofikace objektu
Na první pohled však již bylo patrné, že stav objektu v tomto období vyžaduje značné investice do oprav. Postupně dochází k opravě střešní krytiny a komínů nad obytnou částí budovy, opravě ploché střechy nad garážemi a v roce 2003 vnitřních prostor garáže pro Tatru 148, vč. nové podlahy. K zásadní změně vzhledu hasičské zbrojnice došlo v březnu roku 2004 kdy byla provedena oprava fasády celého objektu a po více než čtyřiceti letech doznala změny i její barva. Lze konstatovat, že se podařilo v posledních letech výrazně zlepšit stav zbrojnice
Přestože se činnost hasičů ve Skřivanech stala postupně záležitostí obecní, nelze opomenout zachování tovární jednotky po celou dobu historie až do současnosti. Po zrušení cukrovaru přechází do podniku Strojobal, s.p.,Impress,a.s., dnes Ardagh Group ,s.r.o.
Hlasujte kliknutím na jednu z možností
Hlasujte kliknutím na jednu z možností
Hlasujte kliknutím na jednu z možností