23. 4. 2024

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky. Denní teploty 5 až 9°C. Noční teploty 2 až -2°C.

Dne 11. 06. 2018 v 12: 31: 03

UNIK NL VODA  N. Bydžov Zábědov Průmyslová 201

CAS 32 - T148 PHK 931, Firma Amcor

Ludvik M., Frydrych V., Trutnovský J., Pusbach T., Trutnovský O.

Únik chemické látky ethylacetát byl na krajské operační a informační středisko nahlášen v pondělí 11. 6. 2018 v 12:30 hod. Látka unikla z průmyslového areálu v množství až 15 kubíků. Vytekla do podnikové kanalizace, kde skončila v záchytných jímkách. Hasiči musí nyní kapalinu co nejdříve přečerpat do uzavřené jímky, aby nedošlo vlivem deště k vyplavení do vodního zdroje.

Na místo byly vyslány nejbližší jednotky hasičů, a sice profesionální a dobrovolná jednotka z Nového Bydžova a dále dobrovolní hasiči ze Skřivan.

Povolána byla také jednotka z centrální stanice v Hradci Králové. Ta je vybavena speciálním chemickým kontejnerem, který se využívá právě při podobných zásazích s únikem nebo přítomností chemických látek.

Ethylacetát je organická látka, která je v přírodě odbouratelná a nejčastěji se používá jako rozpouštědlo, odlakovač nebo také jako ochucovadlo. K úniku došlo v důsledku prasklé příruby na čerpadle, kudy kapalina procházela.

Hasiči začali s přečerpáváním ethylacetátu ze záchytných jímek do jedné oddělené, odkud nemůže látka vlivem deště dále odtéct. K přečerpání použijí kalová čerpadla a čerpadla do prostředí s nebezpečím výbuchu.

Bezprostřední nebezpečí však zasahujícím jednotkám nehrozí. Hasiči pracují v zásahovém oděvu, přičemž si musí chránit dýchací cesty, nemusí používat speciální protichemické ochranné oděvy.

O události vyrozumělo krajské operační a informační středisko také orgány ochrany přírody a Povodí Labe. Na místě byly odebrány vzorky, které budou podrobeny dalšímu zkoumání.